Beyaz yakalı plaza çalışanları sürekli bel-boyun-bilek ağrısı çekiyor…

Ofis ergonomisinin önemi ?

Ofis ergonomisi, çalışanların yorgunluk ve rahatsızlığını en aza indirerek verimliliğini

arttırma için ofis mobilyaları tasarımı ve çalışma ortamı düzenlemesine yardımcı olur. Ofis ergonomisi, çalışma biriminin ergonomik olarak düzenlenmesiyle

ilişkilidir;  yorgunluk ve kas gerilmelerini engeller. Gereksiz hareketleri ortadan kaldırır ve  konforu arttırır. Böylece verimlilik de artar. Ergonomik bir çalışma birimi fiziksel çevreyi, masa ve koltuk tasarımını, ekran ve klavyenin konumunu, dokümanın yerini, ofis aydınlatmasının yerini ayarlar ve kontrol eder.  Ofis ergonomisinin uygulanmasıyla bilgisayarla uzun süre çalışmadan ileri gelen boyun, omuz ve sırt ağrıları, baş ağrıları, bilek kanalı sendromu gibi rahatsızlıklar çözülür.

 

Ofis hastalıkları, sürekli aynı pozisyonda kalma, tekrarlayan hareketler, ekranlı ve klavyeli araçlarla çalışma, el bileği ve parmaklara aşırı yüklenmeler, ortamın ısı, nem, ışık ve konfor yönünden uygunsuzluğunun neden olduğu hastalıklar topluluğudur. Toplumun %80-85inde, özellikle masa başında çalışanlarda kronik ağrılar gelişir. Ağrılar, korunma ile çok büyük ölçüde engellenebilir. Vücudumuzdaki kaslar kullanılmamaya bağlı olarak zayıflayıp vücudun bütün yükleri iyi dengelenmeden kemik ve eklemlere binmektedir. Böylece bel ağrıları, boyun-bel fıtıkları, dizlerde öncelikle olmak üzere kıkırdak aşınmaları sık meydana gelir. Sürekli klavye kullanmaya bağlı dirsek, önkol ve el bileğinde kas hastalıkları çok olur. İleri yaşlarda da osteoporoz riski artar.

 

MASA, SANDALYE, KLAVYE, MOUSE NASIL OLMALI?

Sandalye

İyi bir duruş ve ayarlanabilir koltuk konforlu bir ofis ortamı için en önemli unsurlardır. Doğru pozisyonda oturmak için koltuk ayarı yapmayı öğrenmek gerekir.

Çalışma sandalyesi; dengeli ve çalışanın rahat bir pozisyonda oturabileceği ve kolaylıkla hareket edebileceği şekilde olmalıdır. Oturma yerinin yüksekliği ayarlanabilmelidir. Sırt dayama yeri öne-arkaya ve yukarı-aşağı ayarlanabilir, sırt desteği bele uygun ve esnek olmalıdır.

Çalışanın masa altında ayaklarını uzatabileceği ve vücut hareketini kolayca değiştirebileceği alan olmalıdır. Eğer ayaklar yere temas etmiyorsa, ayaklara ek bir destek yerleştirilmelidir.

Yükseklik: Ayakta dururken koltuğun oturma yerinin en yüksek noktası diz kapağı seviyesinin altına gelmelidir. Bu pozisyon otururken ayağın döşeme yüzeyinde düz durmasını sağlayacaktır. Koltuğun oturma kısmının arkasında baskı hissedilirse koltuk yükseltilmeli, önünde baskı hissedilirse koltuk alçaltılmalıdır. Amaç ağırlığın eşit dağıtılmasını sağlamaktır.

Derinlik: Oturma yüzeyi, oturur durumdayken diz arkasına baskı yapmadan, sırt desteğinin sırtı desteklemesine izin verecek derinlikte olmalıdır.

S›rt Desteği: Oturur durumdayken koltuğun arkalığı sırtın doğal kavisini desteklemelidir. Sırt desteğinin eğimi sırtın hafifçe arkaya yaslanabilmesine izin verecek açıda olmalıdır.

Genişlik: Oturma yüzeyi kalçalara yandan baskı yapmayacak kadar geniş olmalıdır.

Kol destekleri: Kol destekleri kolun üst kısmını destekleyerek sırt ve omuzlardaki baskıyı azaltabilir. Bununla birlikte kolçaklar koltuğun masaya yaklaşmasını ya da doğal hareketleri engelleyecek boyutlarda olmamalıdır. Eğer kol destekleri bunu sağlayabilecek biçimde ayarlanamıyorlarsa çıkartılmaları veya değiştirilmeleri gerekir. Ayrıca dirseklerdeki baskıyı azaltması açısından kolçakların yumuşak bir malzemeyle kaplı olmasına dikkat edilmelidir.

 

Monitör(Ekran):

Monitöre uzaklık, görüntüye, ekran çözünürlüğüne, yazıların okunabilirliğine ve monitörün

büyüklüğüne bağlıdır. Ortalama olarak göz-ekran uzaklığı en az kol mesafesi kadar uzaklıkta (60-70 cm.) olmalıdır. Ekran görüş alanı gözün yatay görme hizasından 15°-50° açıları arasında bulunmalıdır. Ekran Eğimi, monitör üst kısmı altında daha geride kalacak biçimde arkaya doğru eğik durmalıdır.

 

Mouse(Fare):

Doğru bir el-fare yerleşimi için klavye ve fare aynı yükseklikte olmalıdır. Fare klavyenin yanında olmalıdır. Bilek düz bir çizgide tutulmalıdır. Fare kullanırken bileği sağa ya da sola doğru bükmemeye dikkat etmelidir. El ve avuç içinin yukarı ve aşağı doğru döndürme hareketi olabildiğince az yapılmalıdır.

Klavye:

Klavye, fare,yazı ve okuma alanı, dirsekler vücuda bitişik, eller açılmış durumda iken, dirseği

masadan kaldırmadan çizilen yayın içinde olmalıdır. Klavye, çalışanın el ve kollarının yorulmaması ve rahatça çalışabilmesi için ekrandan ayrı ve hareketli olmalıdır. Klavyenin ön tarafına, çalışanın bileklerini dayayabileceği özel destek koyulmalıdır. Çalışanın elleri ve kolları için klavyenin önünde yeterli boşluk olmalıdır. Klavye önkol ile aynı düzlemde bulunmalıdır.

Duruş bozukluğu nasıl engellenir?

Kullanılan ofis entrumanlarının yukarda anlatılan özelliklere sahip olması duruş bozukluğunu engellemede temel faktördür. Oturma sırasında vücudun uygun duruş şeklinin (postür) sağlanması; baş nötral pozisyonda tutulmalıdır. Kişi tüm alanlara rahatlıkla ulaşabilmeli ve bu sırada vücudu eğilip bükülmemelidir. Oturma postürü sürekli değiştirilmelidir.

 • Düzenli biçimde farklı duruşlar deneyin. Aynı pozisyonda uzun süre kalmayın.
 • Telefon, fare referans materyalleri gibi çalışma araçlarına uzanırken zorlayıcı hareketlerden kaçının.
 • Gün içinde kısa molalar verin; kas ve eklemlere dinlenme ve yenilenme fırsatı tanıyın
 • Zaman zaman farenin bulunduğu yeri değiştirerek -sağdan sola alarak- farklı elleri kullanmak
 • ve farklı kasları çalıştırmak fazla çalışmadan dolayı sakatlanma riskini azaltacaktır.
 • Gün boyunca belirli aralıklarla ayağa kalkın ve koltuğunuzu ayarlayın. Koltuğun ayarının değiştirmek eklemlerin duruş değiştirmesini sağlar ve böylece koltuğun neden olduğu duruş bozukluğunu engeller

 

Ofista yapılacak basit egzersizler nelerdir?

Başınızı sırayla sağa ve sola doğru yavaşça çevirip, 5 sn bekleyin.

Kulaklarınızı her iki omuz bölgesine yavaşça yaklaştırarak, 5 sn bekleyin.

Çenenizi öne doğru yaklaştırarak boyun arkasındaki kasları germeye çalışın. 5-8 sn bekleyin.

Omuzlarınızı kulaklarınıza doğru kaldırın, 3 sn. bekleyin.Ardından dairesel hareketlerle öne ve arkaya birkaç kez çevirmeye çalışın.

Dirseğinizi arkadan elinizle kavrayarak, ters yöne doğru germeye çalışın. Ardından karşı omuza doğru gerilme hissedinceye kadar önden yaklaştırıp, 5 sn bekleyin.

Parmaklarınızı içi içe geçirerek, el ayası karşıya bakacak şekilde dirsekler kırılmadan esneme yapın. 5 sn bekleyin.

Elleriniz aynı pozisyonda ve başınızın arkasında iken, dirseklerinizi arkaya doğru uzaklaştırarak 5 sn bekleyin.

El ayanız yukarıda olacak şekilde, sırayla sağa- sola eğilerek 5 sn bekleyin.

Ellerinizi arkada çaprazlayarak, omuzlarınızı geriye doğru yaklaştırıp belinizi çukurlaştırarak 10 sn bekleyin.

Ayak bileğinizi dairesel hareketlerle çevirin, ardından öne-arkaya doğru germe hareketi yaparak 10 sn bekleyin.

 

 

Öneriler ve tavsiyeler

Uygun oturuş pozisyonu;

Ayaklar düz olarak yere temas etmeli, kalça açısı 90-120 derece, ayak bileği açısı 100-120 drece, diz 90-130 derece açılı olmalı, sandalyede beli destekleyen parça olmalı, omuzlar rahat, dirsekler 90 derece açılı ve bilekler nötral pozisyonda tutulmalıdır.

Ofis hastalıklarından korunmak için

Düzenli spor ve fiziksel aktivite,

Düzenli uyku ve dinlenme,

Ergonomik olarak düzenlenmiş ofis kullanmak,

Psikolojik desarj saglayan hobilere zaman ayırmak gereklidir.

 

Asla yapılmaması gerekenler

 • Uygunsuz duruşlar doğal duruşun dışındaki duruşlardır. Doğal duruş iş için en güvenli ve rahat duruştur. Doğal olmayan duruşlar kas ve eklemlere baskı yaparak vücudun fiziksel limitlerini zorlar.
 • Gün içerisinde iki saatten fazla sürekli eller ile omuz ve baş hizasının üzerinde çalışmak,
 • Gün içerisinde iki saatten fazla diz çökerek çalışmak,
 • Gün içerisinde iki saatten fazla beli bükerek veya eğerek çalışmak;
 • Ayaklarına destek vermeden oturmak çalışanların dikkat etmedikleri uygunsuz duruşlardandır.