Ortopedik Robotik Cerrahisi Nedir?

Ortopedik Robotik Cerrahisi; kısmi yada total diz protezi ve kalça protez cerrahisinde uygulanan bir tedavi seçeneğidir. Tecrübeli bir ortopedik cerrahın bile manuel olarak implant pozisyonlarını ayarlarken bir miktar yanılma payı bulunmaktadır. Robotik Cerrahinin özelliği; ameliyat sırasında kemik kesileri başlamadan önce ameliyatın bilgisayar ortamında tasarlandığı, komponent pozisyonlarının ideal şekilde ayarlandığı ve istenen pozisyonda kemik kesilerinin robotik kol yardımıyla hatasız bir şekilde yapıldığı bir tekniktir.Protezin ideal pozisyonda yerleştirilmesi sayesinde protez aşınmaları ve gevşemeleri daha geç ortaya çıkmakta ve protez daha uzun ömürlü olmaktadır.

Robotik Cerrahisinin avantajları nelerdir?

  • Daha fazla yumuşak doku korunmasını sağlaması
  • Daha az kemik kesisi yapılması
  • Daha az kan kaybına neden olması
  • Hastane yatış süresini kısaltması
  • Daha hızlı iyileşme sağlaması
  • Protezde daha geç aşınma ve gevşeme
  • Daha başarılı ameliyat sonucu

 

Robotik Diz Cerrahisi nasıl çalışır?

Robotik Kollu İnteraktif Ortopedi Sistemi, üç boyutlu cerrahi öncesi planlama özelliğine sahiptir. Ameliyat sırasında robot sistemi, eklem protezi ve implant konumlandırmasının optimum düzeyde olmasını kolaylaştırmak için cerraha eş zamanlı görsel, duyusal ve işitsel geri bildirim sağlar. Ameliyat sonrasında dizin daha doğal hissetmesini sağlayabilen, işte bu optimum yerleştirme işlemidir. Ameliyatı cerrah yapar, robot ise cerrahın hata yapmasını engeller.

Robotik cerrahisi işlemine uygun adaylar kimlerdir?

Robotik cerrahiye uygun olan en önemli hasta grubu; doğuştan veya sonradan(kırık vb.) görülen kemik eğrilikleri nedeniyle manuel protez cerrahisi sırasında protez parçalarını ideal pozisyonda yerleştirilmesinde sorun oluşabilecek kişilerdir. Bu hastalarda eklem dışındaki kemik eğrilikleri dikkate alarak manuel yöntemel protez yerleştirmek oldukça zor olabilmektedir. Bu nedenle kemik eğrilikleri dikkate alarak doğru kemik kesileri yapmakta robotik cerrahi oldukça faydalı olabilmektedir.

Robotik cerrahisi işlemi sonrasında iyileşme süreci nasıldır? 

Hastaların ameliyattan bir gün  sonra yürümesine, ilk birkaç hafta içerisinde normal günlük aktivitelerine geri dönmesine izin verilir. Bu dönemde fizik tedavi iyileşmeye önemli katkıda bulunur.

Robotik cerrahisi protezinin ömrü ne kadar?

Manuel yada robotik cerrahi dahil tüm protezlerin ömründe; hasta kilosu, faaliyet düzeyi ve kemik stokunun kalitesi gibi bir çok farklı faktör etkilidir.  Özellikle kemik eğrilikleri olan hastalarda ideal pozisyonda yerleştirilen protezlerin daha uzun ömürlü olduğu bildirlmektedir.Bu tür hastalarda robotik cerrahiyi kullanmak protezin daha uzun ömürlü olmasını sağlayabilir.