Dirsek artroskopisi

Dirsek artroskopisi, dirsek ekleminin için görüntülendiği ve patolojilerin tedavisinin yapılabildiği bir cerrahi işlemdir. Bu işlem genellikle hareket kısıtlılığı, tenisçi dirseği, eklem içi serbest cisim ve kıkırdak lezyonlarının tedavisi için uygulanmaktadır. Ayrıca kırık tedavisinde de kullanılabilir.

Dirsek eklemi çevresinde yaklaşık 1 cm’lik küçük deliklerden eklem içine özel kameralar ve aletler yardımıyla eklem görüntülenir ve gerekli işlemler yapılır. İşlem sırasında eklem içine sıvı verilerek eklem mesafesi genişletilir.
Dirsek atroskopisinin en önemli özelliği, dirsek çevresinde bir çok damar ve sinir yapısının olmasıdır.Bu nedenle eklem çevresinde yapılacak kesilerin dikkatli seçilmesi gereklidir. Damar ve sinir yaralanması dirsek artroskopisinin en önemli sorunlarındandır.

Ameliyat sonrasında özellikle hareket kısıtlılığı tedavisi sonrasında egzersiz oldukça önemlidir. Dirsek artroskopisinin de nadiren damar ve sinir yaralanma riskleri vardır. Dikkatli planlama ve deneyimli ortopedistin uygulaması ile bu riskler azaltılabilir.