Total Kalça Protezi Nedir?

Aşınmış, hasar görmüş leğen kemiğinin yuvası(asetabulum) ve uyluk kemiğinin üst kısmının(femur baş-boynun) cerrahi bir operasyonla özel olarak üretilmiş titanyum, krom kobalt gibi özel metallerden üretilen komponent, eklem yüzeyini ise seramik, polietilen ve metalden oluşan yapay eklemle değiştirilmesidir. Ameliyatta kullanılan protez ve uygulama yöntemi hastanın yaşına ve kemiklerinin sağlamlığına bağlı olarak değişiklik gösterir.

 

 

 

Kalça Kireçlenmesi Ameliyatı

 

Ameliyatın, protez operasyonlarının yapılmasına uygun sterilizasyon özelliklerine sahip ameliyathanelerde yapılması enfeksiyon komplikasyonunun riskini en aza indirmek için önemlidir. Kan sulandırıcı ilaçlar kesilerek bunların yerine ameliyatta kanama riskini arttırmayacak başka ilaçlara geçilir. Ameliyatta, şayet hastanın genel durumu uygunsa belden aşağı bölgenin tamamen uyuşması sağlanır. Hastaya genel anestezi verilmesi şart değildir. Ameliyat averaj 1.5 saat kadar devam eder. Hasta ameliyatta 1 gün sonrasında yürüteç yardımıyla ayağa kaldırılarak yürütülür. Hastanede kalış süresi 4-5 gündür. Hastalar eve gittiklerinde yapmaları ihtiyaç duyulan egzersizler öğretilerek taburcu edilirler.

Sonuç olarak ileri derecede kalça kireçlenmesinde kesin tedavi total kalça protezi ameliyatıdır. Bu operasyon günümüz teknolojisinin getirmiş olduğu avantajlarla hastalara uzun yıllar boyunca normal yaşam kalitesi elde eden bir ameliyattır.

 

 

Total Kalça Protezi Ameliyatına Neden İhtiyaç Duyulur?

Yürüme, ayakta durma, çorap giyme, merdiven inme-çıkma gibi temel hareketlerini yapamayan, hareket kısıtlığı yaşayan kişilerin şikayetlerini ve ağrılarını ortadan kaldırmak için yapılır.

 

 

Total Kalça Protezi Ameliyatı Kimler İçin Uygundur?

Diğer tedavi yöntemleri ile şikayetleri geçmeyen kalça eklemi kireçlenmesi olan hastalara, kalça dondurma ameliyatı geçiren hastalar için uygundur. İlerleyen yaşla birlikte kemik eklemleri aşınıp ağrı ve hareket kısıtlığına sebep olan bireylerde bunların yanı sıra kalçasında çıkık, kalça kırığı, romatizmal hastalıklar gibi rahatsızlıkları bulunan diğer tedavilerden istenen sonuç alınamamış kişilerin, ağrılarını tamamen gidermek ya da ağrılarının azalmasını sağlayıp, temel bacak hareketlerini rahatça yapabilmesi için total kalça protezi tedavileri yapılır. Bacak boyu eşitsizliği kalçasından kaynaklanan ve kalça eklem harabiyeti olan hastalarda boy eşitsizliği düzleme aracı olarak da kullanılır.

 

 

Total Kalça Protezi Ameliyatı Öncesi Hazırlık Süreci

Hastaların protez cerrahisi öncesi mutlaka hastalıkları değerlendirilmelidir. Ayrıca enfeksiyon araştırması ve toplardamarda pıhtılaşmaya neden olabilecek sorunlar incelenmelidir. Kan sulandırıcı ilaçlar sorgulanmalı ve uygun zamanda kesilmelidir. Ameliyattan 8 saat önce yeme içme faaliyetlerinizi sonlandırılmalı, hastaneye aç şekilde gelinmelidir.

 

Total Kalça Protezi Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Spinal-epidural veya genel anestezi altında ameliyathane koşullarında yapılan bir cerrahi işlemdir. Kemik yapısı güçsüz ve kemiğe protezin iyi tutunmayacağı düşünülen hastalara kemik çimentosu ile protez uygulanır. Ancak kemik kalitesi iyi,kemik yapısı güçlü olan vakalarda ise poroz kaplı protezler uygulanır. Protezin ömrünü uzattığı düşünüldüğü için son yıllarda eklem yüzey seçenekleri olarak seramik-seramik yada seramik-polietilen şeklinde yüzeyler uygulanmaktadır. Ameliyat yaklaşık 45-120 dk arasında sürmektedir. Hastalar ameliyat sonrası ilk gün ayağa kaldırılmaktadır. Ayrıca egzersizler başlanmaktadır. İkinci gün merdiven inip çıkması sağlanmaktadır. 4 ile 6 gün arasında değişen bir süre hastanede kalmaktadır.

 

Total Kalça Protezi Ameliyatı Sonrası Yapılması Gerekenler nelerdir?

Hastaneden taburcu edildikten sonra sırasıyla ev tedavi süreci ve devamında gerekli görülürse fizik tedavi süreciniz başlar. Evde hastanede öğretilen egzersizlere devam etmeliyiz ve kendi ihtiyaçlarımızı gidermeye çalışmalıyız. Gündelik hayatınıza yaklaşık bir ay sonra dönebilirsiniz. Bu süreçte dikkat etmeniz gereken önemli hususlar alaturka tuvalet kullanılmamalı, bacak bacak üstüne atmamalı ve uzun süre hareketsiz kalmamalıyız.

 

Total Kalça Protezi Ameliyatı Sonrası Normal Hayata dönüş

Ameliyat sonrası bir süre ağrılarınızın olması normaldir ama bu ağrılar ağrı kesici ilaçlarla atlatabileceğiniz seviyede kalacak zamanla ağrılar bitecektir. Genellikle 6 haftada bisiklet kullanmaya ve yüzmeye başlanabilir. 3 aydan sonra hastanın hareketleri serbest bırakılmaktadır.

 

Total Kalça Protezi Ameliyatı Sık Sorulan Sorular

  • Ameliyattan sonra MR çektirebilir miyim?
    Cevap:Protez bölgesi haricinde MR çektirmenizde hiçbir sakınca yoktur MR işlemi çektireceğiniz yerdeki radyoloji doktoruna mutlaka  protez olduğu bilgisini vermeniz gerekir.
  • Kalça Protezlerinin ömrü ne kadardır?
    Cevap: Anatomiye uygun şekilde yapılan kalça protezlerinin 10 yıllık sağ kalım oranın % 90-95, 20 yıllık sağ kalım oranları ise % 80-90 olarak bildirilmektedir.